Lumentum boekt recordomzet van $808 miljoen; tekort aan pomplasers en doelstelling van $2 miljard in zicht
Kwartaalcijfers derde kwartaal fiscaal jaar 2026, 5 mei 2026
Lumentum heeft in het derde kwartaal van het fiscale jaar 2026 het sterkste kwartaal ooit neergezet. De omzet steeg met 90% op jaarbasis tot $808 miljoen, terwijl de non-GAAP operationele marge met 2.140 basispunten toenam tot 32,2%. Hoewel deze cijfers indrukwekkend zijn, vertellen ze slechts een deel van het verhaal. Tijdens de toelichting op de cijfers kwamen belangrijkere ontwikkelingen aan het licht: een voorheen onopgemerkt en ernstig tekort aan pomplasers, een 'scale-across'-infrastructuur die door het management expliciet als een belangrijke aanjager voor de marges wordt bestempeld, en een kwartaalomzetdoelstelling van $2 miljard die steeds geloofwaardiger wordt, nu de prognose voor het vierde kwartaal uitkomt op een middelpunt van $985 miljoen.
Tekort aan pomplasers: de onbesproken beperking
De meest opvallende onthulling tijdens de presentatie was de ernst van het tekort aan pomplasers, een productlijn die in voorgaande kwartalen nauwelijks aandacht kreeg. CEO Michael Hurlston was ongewoon openhartig: "De beperkingen bij laserpompen zijn waarschijnlijk de grootste die we momenteel zien. Het is enigszins onverwacht en heeft ons relatief plotseling getroffen." De onbalans tussen vraag en aanbod bij pomplasers is groter dan de 30%-plus die het bedrijf eerder voor EML's rapporteerde. Lumentum moet nu keuzes maken in de toewijzing aan zijn grootste klanten. "We moeten beslissen wie we ondersteunen", aldus Hurlston, die eraan toevoegde dat het bedrijf probeert "zo eerlijk en redelijk mogelijk" te handelen.
De context is cruciaal: pomplasers voeden de optische versterkers die 'scale-across'-netwerken aandrijven, de gedistribueerde architecturen die hyperscalers inzetten om rekenkracht over geografische locaties heen te koppelen. Deze systemen vereisen intensieve in-line versterking en synchronisatie met hoge bandbreedte, functies waarvoor de pomplasers van Lumentum dienen. Wat dit tekort commercieel significant maakt, is dat het leidt tot actieve onderhandelingen over langetermijncontracten, inclusief vooruitbetalingen, 'take-or-pay'-structuren en prijsverhogingen. Het management bevestigde dat de fabriek in Rose Orchard (VS) nog reservecapaciteit heeft en dat er een uitbreidingsplan voor de komende vier kwartalen ligt, maar het aanbodtekort zal op de korte termijn aanzienlijk blijven.
Scale-across: de ondergewaardeerde marge-motor
Het management besteedde tijdens deze call ongebruikelijk veel aandacht aan de zogeheten 'scale-across'-portefeuille, die pomplasers, laserassemblages met een smalle lijnbreedte en golflengteselectieve switches omvat. Deze producten vallen buiten de vier primaire groeipijlers van het bedrijf – transceivers, OCS, scale-out CPO en scale-up CPO – en zijn door beleggers tot dusver waarschijnlijk ondergewaardeerd. De verkoop van laserassemblages met een smalle lijnbreedte groeide voor het negende kwartaal op rij met meer dan 120% op jaarbasis. De leveringen van pomplasers stegen met 80% op jaarbasis. Beide producten zijn, in de woorden van Hurlston, "voor de voorzienbare toekomst feitelijk uitverkocht."
Belangrijk is dat deze tak structureel hogere marges oplevert dan het grootste deel van de rest van Lumentum. Naarmate hyperscalers de capaciteit van individuele datacenters uitputten en overstappen op gedistribueerde rekenkracht over meerdere locaties, nemen de vereisten voor glasvezelaantallen en versterking exponentieel toe. De opkomende 'multi-rail'-technologie van het bedrijf, die het aantal benodigde pomplasers per netwerkknooppunt verhoogt, versterkt deze kans nog verder. Wupen Yuen, President van Global Business Units, merkte op dat 'multi-rail' "nog groter zou kunnen zijn" dan de huidige schattingen, al is het bedrijf nog niet klaar om dit publiekelijk te kwantificeren.
Prognose voor het vierde kwartaal en de weg naar $2 miljard
De prognose voor het vierde kwartaal, met een middelpunt tussen $960 miljoen en $1,01 miljard, betekent een sequentiële stijging van $177 miljoen. Het management schrijft meer dan de helft van die groei toe aan het componentensegment. De transceiver-activiteiten, met name de uitrol van producten met een snelheid van 1,6T, worden de voornaamste aanjager in het systeemsegment. Lumentum verwacht in het vierde kwartaal te beginnen met de levering van 1,6T-transceivers, waarbij een deel gebruikmaakt van intern geproduceerde CW-lasers. Dit is een margeverhogende transitie, zelfs als het aandeel van interne inkoop in eerste instantie beperkt blijft tot ongeveer 20% van de modules.
De langetermijndoelstelling van $2 miljard kwartaalomzet, die op de OFC-beurs werd gepresenteerd, heeft nu een duidelijker stappenplan. De huidige resultaten worden gedreven door EML's, scale-across-componenten, cloud-transceivers en vroege bijdragen van OCS, terwijl scale-up CPO nog niet substantieel bijdraagt. "Onze grootste individuele groeimotor, scale-up CPO, staat nog in de kinderschoenen", aldus Hurlston, die dit eerder als een bron van toekomstig vertrouwen dan als een zorg voor de huidige periode bestempelt.
Laserchips: recordleveringen en voortgang bij CPO
Het aantal EML-leveringen bereikte in het derde kwartaal opnieuw een record, aangevoerd door baansnelheden van 100 gigabit, terwijl de omzet uit 200-gigabit EML's sequentieel meer dan verdubbelde. Het bedrijf bevestigde op koers te liggen voor een groei van meer dan 50% in het aantal EML-eenheden in het kwartaal eindigend in december 2026, vergeleken met december 2025. De productiecapaciteit voor wafers in Japan is volledig toegewezen. De opschaling van laserchips met ultrahoge vermogens voor CPO-toepassingen verloopt volgens plan; voor het decemberkwartaal wordt een substantiële omzet verwacht en voor de eerste helft van 2027 wordt gemikt op een order ter waarde van honderden miljoenen dollars.
De vijfde fabriek voor indiumfosfide in Greensboro (North Carolina), medio maart overgenomen, werd enkele dagen voor de cijferpresentatie officieel geopend. De omschakeling van galliumarsenide naar indiumfosfide is in volle gang. Hurlston verduidelijkte dat de capaciteit in Greensboro nog niet in de huidige omzetprognoses is opgenomen en naar verwachting pas begin 2028 materieel zal bijdragen. Zodra deze fabriek operationeel is, kan deze volgens het bedrijf alleen al voor meer dan $5 miljard aan incrementele omzet uit scale-up CPO zorgen.
OCS: sterke vraag, krappe toeleveringsketen en concurrentievoordeel
De OCS-omzet groeit, maar wordt nog steeds beperkt door de uitvoering in de toeleveringsketen. Het bedrijf verwacht in de tweede helft van het fiscale jaar 2026 voor circa $400 miljoen aan OCS te leveren. Dit is een van de drie "grote opschalingen" die het management scherp houden, naast pomplasers en CPO-lasers met een hoog vermogen. Een analist van Mizuho merkte op dat de v8 TPU-architectuur van Google 1.152 chips per inferentie-rack en tot 130.000 per trainings-rack vereist, wat wijst op een aanzienlijke vraag naar OCS. Hurlston erkende Google als "een van onze grootste klanten" en noemde de stijging in de vraag naar OCS bij de v8-architectuur ten opzichte van v7 incrementeel maar positief.
Wat betreft de concurrentie erkende Hurlston dat Chinese partijen tijdens de OFC OCS-producten toonden, maar hij sprak zijn vertrouwen uit in de dominantie van Lumentum op de korte termijn. "Het is voor mij moeilijk voor te stellen dat iemand anders in het komende jaar in staat zal zijn om dergelijke innovatieve oplossingen te leveren." Het bedrijf werkt tegelijkertijd aan kostenreductie en nieuwe MEMS-gebaseerde architecturen om zijn concurrentievoorsprong op de langere termijn te behouden.
Margestructuur: nog diverse hefbomen beschikbaar
De non-GAAP brutomarge van 47,9% in het derde kwartaal verbeterde sequentieel met 540 basispunten en op jaarbasis met 1.270 basispunten, gedreven door een hogere bezettingsgraad van de fabrieken, een gunstige productmix richting hoogwaardige laserchips en selectieve prijsverhogingen. De operationele marge van 32,2% steeg sequentieel met 700 basispunten. De prognose voor de operationele marge in het vierde kwartaal van 35% tot 36% wijst op verdere verbetering, deels gecompenseerd door een toename van het aantal verwaterde aandelen naar ongeveer 102 miljoen (van 95,2 miljoen) na de directe investering van $2 miljard door NVIDIA.
Hurlston identificeerde diverse resterende hefbomen: verdere verbeteringen in de absorptie van vaste kosten, met name in de onderbenutte fabriek in het Verenigd Koninkrijk waar nieuwe producten worden geïntroduceerd; een groter aandeel intern ingekochte CW-lasers in transceivers; en de margeverbetering door bepaalde productieactiviteiten uit te besteden aan contractfabrikanten, wat volgens hem margeverhogend werkt in vergelijking met het historische model van volledige eigen productie. Specifiek voor 1,6T-transceivers bevestigde het management dat het margeprofiel structureel superieur is aan dat van 800-gigabitproducten, wat voor rugwind zorgt naarmate de productmix de komende kwartalen verschuift.
Transceivers: sterke groei, nog onder potentieel
De omzet uit cloud-transceivers groeide in het derde kwartaal sequentieel met meer dan 40%, mede dankzij de uitgebreide productiecapaciteit in Thailand. Ondanks die groei blijft de transceiver-tak het meest beperkt door de toeleveringsketen, waarbij tekorten aan elektrische componenten als voornaamste knelpunt worden genoemd. Het management wilde de exacte kloof tussen vraag en aanbod voor transceivers niet kwantificeren, maar omschreef deze als "zeker aanzienlijk" en in dezelfde orde van grootte als de onbalans bij EML's van meer dan 30%. De overstap naar interne CW-lasers is deels een reactie op de druk vanuit de toeleveringsketen en niet louter een strategische keuze, hoewel het margevoordeel van deze transitie reëel is.
Balans en kapitaalallocatie
De kaspositie en kortlopende beleggingen stegen in het derde kwartaal met $2,02 miljard tot $3,17 miljard, wat vrijwel volledig toe te schrijven is aan de directe investering van NVIDIA. De kapitaaluitgaven (CapEx) van $125 miljoen in het kwartaal waren gericht op productiecapaciteit voor cloud en AI. De voorraden namen sequentieel met ongeveer $62 miljoen toe ter voorbereiding op aanhoudende omzetgroei. Het bedrijf merkte verder op in actieve gesprekken te zijn met klanten over langetermijncontracten die bedoeld zijn om de CapEx-last van capaciteitsuitbreidingen te compenseren, met name op het gebied van pomplasers en CPO-gerelateerde productie.
Deep dive: Lumentum
Businessmodel en omzetdrivers
Lumentum Holdings hanteert een tweeledig hardware-businessmodel dat de afgelopen drie jaar een radicale structurele transformatie heeft ondergaan. Het bedrijf rapporteert over twee primaire segmenten: Cloud and Networking, dat inmiddels ongeveer 88 procent van de totale omzet beslaat, en Industrial Tech. Waar Lumentum voorheen fungeerde als een cyclische toeleverancier van componenten, gebonden aan de investeringsritmes van traditionele telecomoperators, fungeert het bedrijf vandaag de dag als een cruciale infrastructuur-tolpoort voor de supercyclus in kunstmatige intelligentie (AI). Het bedrijf ontwerpt, produceert en verpakt hoogwaardige optische componenten die elektrische data omzetten in licht, waardoor gegevens met ongekende snelheden en bandbreedtes tussen computernodes kunnen reizen.
De belangrijkste omzetmotor binnen het segment Cloud and Networking wordt aangedreven door de verkoop van Indium Phosphide electro-absorption modulated lasers, continuous wave lasers en vertical-cavity surface-emitting lasers. Deze fotonische chips vormen de fundamentele lichtbronnen die zijn ingebed in optische transceivers met hoge snelheid. Cruciaal is dat Lumentum na de strategische overname van Cloud Light Technology ter waarde van $750 miljoen eind 2023 zijn businessmodel fundamenteel heeft gewijzigd door in de waardeketen omhoog te schuiven. In plaats van uitsluitend losse laserchips aan externe module-assemblagebedrijven te verkopen, integreert Lumentum nu verticaal zijn eigen lasercomponenten in volledig geassembleerde 800G en 1.6T pluggable transceivers. Deze overgang van componentenleverancier naar aanbieder van totaalsystemen heeft de adresseerbare markt en de brutomarges van het bedrijf structureel verhoogd, waardoor het de volledige economische waarde van de uitrol van optische interconnects voor AI kan verzilveren.
Het segment Industrial Tech, hoewel een kleiner deel van de totale omzetmix, richt zich op commerciële lasers voor de productie van halfgeleiders en elektrische voertuigen, evenals 3D-sensing componenten. Deze divisie werd historisch gedefinieerd door een zeer lucratieve relatie als leverancier van gestructureerde lichtlasers voor gezichtsherkenning in Apple-smartphones. Nu de hardwarecyclus voor smartphones echter volwassen wordt en consumentenelektronicabedrijven strikte dual-sourcing-strategieën voor hun toeleveringsketen afdwingen, heeft Lumentum zijn productiecapaciteit actief verlegd van consumentenhardware naar margerijkere automotive light detection and ranging-systemen (LiDAR) en industriële toepassingen. Bijgevolg verdient Lumentum zijn geld vandaag de dag vooral door het oplossen van de fysieke knelpunten bij het verplaatsen van enorme datasets in hyperscale datacenters, waarbij het inspeelt op de onverzadigbare vraag naar bandbreedte voor het verkeer tussen graphics processing unit-clusters.
Belangrijkste klanten, concurrenten en dynamiek in de toeleveringsketen
Het ecosysteem van optische netwerken wordt gekenmerkt door een complex web van 'co-opetition', waarbij Lumentum vaak optreedt als zowel een cruciale toeleverancier als een directe concurrent voor dezelfde entiteiten. Het historische klantenbestand van Lumentum werd gedomineerd door Tier-1 netwerkapparatuurleveranciers zoals Ciena, Cisco en Nokia. Deze telecomreuzen kopen Lumentums tunable lasers, wavelength selective switches en reconfigurable optical add-drop multiplexers om glasvezelnetwerken voor lange afstanden en stedelijke gebieden uit te bouwen. Hoewel deze telecomklanten voor een stabiele, zij het cyclische, kasstroom zorgen, is het zwaartepunt van de vraag verschoven naar hyperscale cloudoperators en AI-architecten.
Vandaag de dag zijn de belangrijkste klanten van Lumentum hyperscalers zoals Microsoft, Google, Amazon en Meta, naast gespecialiseerde AI-ontwerpers zoals Nvidia. De omvang van deze verschuiving werd in maart 2026 duidelijk toen Nvidia een strategische investering van $2,0 miljard en een inkoopverbintenis van meerdere miljarden dollars direct met Lumentum aanging. Deze ongekende overeenkomst was bedoeld om toegewezen foundry-capaciteit veilig te stellen voor Lumentums 200G-per-lane lasers, waarmee het bedrijf wordt gepositioneerd als de fundamentele optische standaard voor Nvidia's aanstaande Vera Rubin-architectuur. Door direct zaken te doen met hyperscalers en chipontwerpers omzeilt Lumentum effectief de traditionele original equipment manufacturers, waardoor de toeleveringsketen wordt verkort en de prijszettingsmacht toeneemt.
Op competitief vlak voert Lumentum strijd op twee verschillende architecturale lagen. Op de laag van de fundamentele halfgeleidercomponenten is Coherent Corp de voornaamste tegenstander. Coherent beschikt over een vergelijkbare robuuste portefeuille van Indium Phosphide-lasers en heeft zijn eigen operaties agressief geïntegreerd. Op de laag van de module-assemblage concurreert Lumentum met dominante Chinese transceiver-integrators, met name InnoLight en Eoptolink. Deze dynamiek is opmerkelijk: InnoLight beheerst ongeveer 60 procent van de wereldwijde markt voor 800G-transceivers en hanteert agressieve prijsstrategieën om marktaandeel te winnen, maar is tegelijkertijd volledig afhankelijk van westerse halfgeleider-foundries zoals Lumentum en Coherent voor de levering van de onderliggende laserchips. Door Cloud Light over te nemen, kwam Lumentum direct in concurrentie met zijn grootste module-klanten, waarbij het zijn interne laservoorraad gebruikte om leveringen aan hyperscalers te garanderen tijdens periodes van acute, sectorbrede chiptekorten.
Marktaandeel en concurrentievoordelen
De wereldwijde optische toeleveringsketen wordt beheerst door een ernstig structureel knelpunt op het niveau van de laserchip, wat een formidabele economische 'moat' (slotgracht) voor Lumentum creëert. Industriedata wijzen erop dat Lumentum momenteel een geschat marktaandeel van 50 tot 60 procent heeft in high-end electro-absorption modulated laserchips. Belangrijker nog: nu de industrie in 2026 krachtig overstapt van 800G naar 1.6T netwerksnelheden, is Lumentum de onbetwiste primaire leverancier die in staat is om 200G-per-lane lasers op commerciële schaal te leveren. Omdat elke 1.6T optische transceiver acht individuele 200G-laserchips vereist, heeft Lumentum een quasi-monopolie op het specifieke onderdeel dat het tempo van de uitrol van de volgende generatie AI-datacenters bepaalt.
Deze marktdominantie wordt ondersteund door overweldigende concurrentievoordelen in materiaalkunde en productieopbrengst. Het fabriceren van Indium Phosphide-lasers is een notoir complexe technische uitdaging. De epitaxiale groeiprocessen vereisen precisie op atomair niveau om te garanderen dat de laser absolute signaalintegriteit, lage relatieve intensiteitsruis en minimale degradatie behoudt bij de extreme bedrijfstemperaturen in high-density serverracks. Puur silicium kan niet efficiënt licht uitzenden vanwege zijn indirecte bandgap, en standaard gallium arsenide-lasers kampen met ernstige afstandsbeperkingen bij hoge bandbreedtes. Deze fysieke realiteit maakt Indium Phosphide de enige levensvatbare materiaalsubstraat voor high-speed architecturen met een groot bereik.
Terwijl concurrenten proberen deze technologie te kopiëren, heeft Lumentum decennia aan expertise in de productie van samengestelde halfgeleiders geïnstitutionaliseerd. Om dit voordeel te versterken tegen geopolitieke risico's en capaciteitsuitbreidingen van rivalen, heeft Lumentum onlangs een enorme productiefaciliteit in Greensboro, North Carolina, in gebruik genomen. Deze binnenlandse productiecapaciteit biedt een vitaal strategisch voordeel bij onderhandelingen met Amerikaanse hyperscalers en defensiecontractanten, die steeds vaker soevereiniteit in de toeleveringsketen eisen. Bovendien behoudt Lumentum in de traditionele telecomsector wereldwijd een leidend marktaandeel in reconfigurable optical add-drop multiplexer-linecards en pump-lasers. Deze dominante positie in de transportlaag van telecomnetwerken biedt de fundamentele schaal die het intensieve onderzoek en de ontwikkeling subsidieert die nodig zijn om de leiderschapspositie in de snel evoluerende datacommunicatiesector te behouden.
Industriedynamiek: kansen en bedreigingen
De belangrijkste groeikans voor Lumentum is de architecturale overgang van 800G naar 1.6T optica, een migratie die zich met ongekende snelheid voltrekt. Naarmate AI-modellen schalen van miljarden naar biljoenen parameters, zijn de rekenclusters die nodig zijn voor training en inferentie uitgegroeid tot tienduizenden processors. De elektrische koperbedrading die voorheen werd gebruikt om deze processors te koppelen, heeft een onoverkomelijke fysieke barrière bereikt, beperkt door enorm stroomverbruik, warmteontwikkeling en signaalverlies. Bijgevolg implementeren hyperscalers optische interconnects dieper in het serverrack. Prognoses uit de industrie geven aan dat de verzendingen van 800G- en 1.6T-transceivers zullen stijgen van ongeveer 24 miljoen eenheden in 2025 naar bijna 63 miljoen eenheden in 2026. Deze exponentiële volumegroei, gekoppeld aan de premiumprijzen voor 1.6T-modules, biedt Lumentum een zeer zichtbaar omzetperspectief voor meerdere jaren.
Ondanks deze sterke rugwind vormen de dynamiek in de sector materiële bedreigingen. De markt voor optische netwerken werd historisch gekenmerkt door felle prijsdalingen zodra technologie van de volgende generatie de volwassenheid bereikt. Hoewel Lumentum momenteel geniet van een enorme prijszettingsmacht door het tekort aan 200G-lasers, drijven Chinese module-integrators zoals InnoLight de assemblagekosten van 1.6T-modules meedogenloos omlaag. Mochten leveranciers van losse lasers zoals Coherent of Japanse gevestigde namen zoals Sumitomo een vergelijkbare opbrengst bereiken op 6-inch Indium Phosphide-wafers, dan zou de resulterende toename van het aanbod de marges van Lumentum kunnen onder druk zetten. De agressieve opschaling van een 6-inch Indium Phosphide-waferfaciliteit door Coherent in Sherman, Texas, biedt theoretisch superieure economische eenheidskosten in vergelijking met traditionele 3-inch of 4-inch productiemethoden, wat een geloofwaardige bedreiging vormt voor het kostenleiderschap van Lumentum.
Bovendien blijft de traditionele telecommarkt gevoelig voor langdurige cycli van voorraadafbouw en volatiele kapitaaluitgaven door wereldwijde telecomoperators. Na de uitrol in de pandemieperiode hebben telecomoperators hun uitgaven in 2024 en 2025 drastisch teruggeschroefd, wat de netwerkomzet van Lumentum aanzienlijk onder druk zette. Hoewel het telecomsegment momenteel tekenen van cyclische stabilisatie vertoont, blijft het structurele groeipercentage van wide-area networking fundamenteel achter bij de datacommunicatiemarkt, wat de algehele geconsolideerde groeisnelheid van het bedrijf verwatert. Ten slotte dwingt de structurele neergang van de Apple 3D-sensing-business Lumentum om continu op zoek te gaan naar vervangende omzet in onbewezen markten voor automotive sensoren, een overgang die uitvoeringsrisico's met zich meebrengt.
Nieuwe producten en technologische katalysatoren
Lumentums strategie om de commoditisering voor te blijven, steunt op de agressieve introductie van eigen, margerijke technologieën. De directe katalysator is de commerciële uitrol op volledige schaal van zijn 1.6T DR4 OSFP pluggable transceivers. Door gebruik te maken van een differentieel laserontwerp verdubbelen deze modules effectief de signaalamplitude, terwijl overspraak en stroomverbruik worden geminimaliseerd. Vooruitkijkend op de huidige cyclus heeft Lumentum op de Optical Fiber Communication Conference van 2026 al 400G-per-lane differential electro-absorption modulated lasers gedemonstreerd. Deze doorbraak in silicon-to-photonics legt het expliciete technische pad vast voor toekomstige 3.2T en 6.4T architecturen, waardoor Lumentum de primaire leverancier blijft voor de volgende generatie netwerkhardware.
Misschien wel de meest transformatieve nieuwe productvector is de commercialisering van Lumentums R300 Optical Circuit Switch. Traditionele elektronische datacenter-switching vereist het omzetten van optische signalen uit de glasvezel naar elektrische signalen, het routeren via een siliciumswitch en het terugconverteren naar optische signalen. Deze optisch-elektrisch-optische conversie introduceert onacceptabele latentie en verbruikt enorme hoeveelheden stroom. Lumentums MEMS-gebaseerde optische circuit switch lost dit op door microscopische spiegels te gebruiken om lichtbundels fysiek te routeren, waarbij het proces volledig binnen het fotonische domein blijft. Hyperscalers adopteren deze technologie in hoog tempo om rekenclusters in real-time dynamisch te herconfigureren, waardoor software de fysieke glasvezeltopologie kan manipuleren. Het management verwacht dat de portefeuille met optische circuit switches tegen eind 2026 een kwartaalomzet van $100 miljoen zal bereiken, wat een enorme, sterk gedifferentieerde nieuwe winstbron vertegenwoordigt.
Daarnaast voert Lumentum een briljante herpositionering uit van zijn legacy-capaciteiten op het gebied van consumentenhardware. Het bedrijf hergebruikt momenteel zijn productiebasis voor 1060nm vertical-cavity surface-emitting lasers, die oorspronkelijk was geschaald om miljarden zenders voor gezichtsherkenning in smartphones te produceren, tot een high-density optisch platform voor AI-scale-up-netwerken. Dit platform richt zich op protocollen voor korte afstanden zoals PCIe en UCIe, en biedt hyperscalers een uiterst betrouwbaar, energiezuinig alternatief voor optische interconnects dat de complexiteit van Indium Phosphide voor intra-rack communicatie volledig omzeilt.
Disruptieve toetreders en Silicon Photonics
De meest geloofwaardige structurele bedreiging voor het Indium Phosphide-imperium van Lumentum komt voort uit de commerciële vooruitgang van Silicon Photonics en Co-Packaged Optics. Disruptieve, door durfkapitaal gesteunde toetreders zoals Ayar Labs en Celestial AI, naast gevestigde siliciumgiganten zoals Broadcom, ontwikkelen netwerkarchitecturen die de traditionele pluggable transceiver-faceplate volledig elimineren. In plaats daarvan pleiten deze entiteiten voor Co-Packaged Optics, waarbij de optische transceivers worden geminiaturiseerd en direct op hetzelfde substraat worden geplaatst als de netwerkswitch of graphics processing unit. Silicon Photonics maakt gebruik van volwassen, zeer schaalbare CMOS-halfgeleiderproductieprocessen om licht te moduleren, waardoor theoretisch de behoefte aan dure, discrete Indium Phosphide-lasers wordt omzeild.
Hoewel Co-Packaged Optics een valide, lange-termijn architecturale paradigmaverschuiving vertegenwoordigt, toont een klinische analyse aan dat het Lumentum niet buitenspel zet. De fundamentele beperking van silicium is dat het zelf geen licht kan genereren; het heeft een externe lichtbron nodig om te functioneren. Anticiperend op deze architecturale draai heeft Lumentum agressief continuous wave-lasers met een extreem hoog vermogen ontwikkeld, die specifiek zijn ontworpen om te fungeren als de externe lichtbronnen voor Co-Packaged Optics-arrays. Op recente industriële conferenties demonstreerde Lumentum 1310nm continuous wave-apparaten die meer dan 800 milliwatt aan optisch vermogen leveren bij verhoogde temperaturen. Door dominantie te vestigen in externe continuous wave-lasers neutraliseert Lumentum effectief de dreiging van Silicon Photonics, waardoor Lumentum – ongeacht of de industrie de voorkeur geeft aan discrete pluggable modules of geïntegreerde Co-Packaged Optics – zijn positie als onmisbare leverancier van de onderliggende fotonische kracht behoudt.
Trackrecord van het management
Onder leiding van CEO Alan Lowe heeft Lumentum een van de meest meesterlijke, waarde-creërende strategische pivots in de moderne halfgeleidersector uitgevoerd. Sinds de afsplitsing van JDSU in 2015 was Lumentum aanvankelijk zwaar afhankelijk van traag groeiende telecomcycli en volatiele omzet uit consumentenelektronica. Het management identificeerde correct de naderende fysieke beperkingen van koper in datacenters en begon aan een meerjarige campagne van meedogenloze, gerichte consolidatie om de knelpunten in optische netwerken te beheersen.
Het architecturale fundament werd veiliggesteld door de overname van Oclaro in 2018, die het cruciale Indium Phosphide-intellectueel eigendom leverde dat de huidige AI-netwerken aandrijft. In 2022 voltooide het management de overname van NeoPhotonics ter waarde van $918 miljoen, waarmee een belangrijke concurrent in tunable lasers en coherente optica werd geëlimineerd en de R&D-talentpool van het bedrijf aanzienlijk werd uitgebreid. De kroon op deze strategie was de overname van Cloud Light voor $750 miljoen in 2023. Deze transactie, die slechts enkele maanden voor de boom in hardware voor generatieve AI de toeleveringsketen volledig overspoelde, gaf Lumentum direct de hoogwaardige verpakkingscapaciteiten die nodig zijn om voltooide transceiver-modules direct aan hyperscalers te verkopen.
Het vooruitziende blik van het management heeft zich vertaald in een verbazingwekkende financiële snelheid. Het bedrijf heeft agressief gestuurd op een kwartaalomzet die in het derde fiscale kwartaal van 2026 de $800 miljoen nadert, gedreven door een AI-segment dat effectief jaar-op-jaar verdubbelt. De operationele marges zijn fors gestegen tot voorbij de 25 procent naarmate de productmix structureel verschuift van gecommoditeerde telecomcomponenten naar premium 1.6T datacommunicatie-optica. Het resultaat van deze klinische kapitaalallocatie is het recente strategische partnerschap met Nvidia ter waarde van miljarden dollars en de implementatie van een financieel model voor 2028 dat mikt op een winst per aandeel van meer dan $30, wat weerspiegelt dat het managementteam Lumentum met succes op het absolute knooppunt van de supercyclus in computationele hardware heeft gepositioneerd.
De scorekaart
Lumentum presenteert een zeer overtuigende institutionele thesis die geworteld is in absolute dominantie over een niet-vervangbaar fysiek knelpunt binnen de uitrol van AI-infrastructuur. De fysica van 1.6T en 3.2T datatransmissie dicteert dat Indium Phosphide-lasers de enige levensvatbare motor zijn voor schaalbare rekenclusters, en Lumentums marktaandeel van 50 tot 60 procent in 200G-per-lane lasers dwingt het volledige ecosysteem van hyperscalers en chipontwerpers effectief om via zijn productiefaciliteiten te werken. De strategische verticale integratie die via de overname van Cloud Light is bereikt, gecombineerd met de explosieve adoptie van MEMS-gebaseerde optische circuit switching en het onlangs veiliggestelde miljardenpartnerschap met Nvidia, biedt ongekende zichtbaarheid in aanhoudende, margerijke omzetgroei over de komende drie jaar.
De belangrijkste analytische risico's betreffen de steile curven van commoditisering die inherent zijn aan optische componenten en de uiteindelijke stabilisatie van de opbrengsten bij concurrenten zoals Coherent op efficiëntere 6-inch waferplatforms. Bovendien zal het Chinese duopolie van InnoLight en Eoptolink agressieve prijsdruk blijven uitoefenen op de laag van module-assemblage, terwijl de lange-termijn architecturale verschuiving naar Silicon Photonics de bill of materials voor datacenter-interconnects fundamenteel zou kunnen veranderen. Lumentums preventieve dominantie in continuous wave-lichtbronnen fungeert echter als een formidabele structurele hedge tegen de overgang naar Co-Packaged Optics. Uiteindelijk fungeert Lumentum als een tolpoort voor de snelheid van het licht, met de vereiste schaal, de 'moat' in materiaalkunde en de strategische positionering om buitensporige economische rentes te vangen in de netwerk-supercyclus.